Jak czyścić skórzane buty?
Zadbane i idealnie czyste buty świadczą nie tylko o naszym poczuciu estetyki, ale również bardzo często o profesjonalizmie i klasie. Są idealnym dopełnieniem każdej stylizacji, a czasem nawet mogą wpłynąć pozytywnie na naszą pewność siebie. Aby jednak skórzane buty pięknie się prezentowały, należy regularnie i we właściwy sposób o nie dbać. Sprawdź jak czyścić skórzane buty, jakie środki do czyszczenia butów skórzanych sprawdzą się najlepiej i w jaki sposób powinno się je przechowywać!
Dlaczego ważne jest prawidłowe czyszczenie skórzanych butów?
Podstawą, od której zawsze powinniśmy zacząć, jest dokładne pozbycie się błota i innych zanieczyszczeń. Warto wiedzieć, że brud, który pozostanie na powierzchni buta, może wsiąknąć na stałe lub uszkodzić powierzchnię, co przyczyni się do szybszego zużycia poprzez powstałe mikrouszkodzenia i rysy.
Jakie są sposoby na czyszczenie skórzanych butów
Właściwa technika i akcesoria sprawiają, że czyszczenie butów ze skóry będzie nie tylko łatwiejsze, ale i efektywniejsze. Ogromne znaczenie przy ich doborze będzie mieć konkretny rodzaj skóry.
Czyszczenie suchym ręcznikiem
Oczywiście można także wykorzystać w tym celu szczotki do butów z miękkim włosiem. Do czyszczenia suchych zabrudzeń na zamszu, nubuku i welurze lepiej sprawdzić się może natomiast klasyczny czyściki.
Czyszczenie mokrym ręcznikiem
Skóra naturalna wymaga specjalnego podejścia, dlatego w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad jej potrzebami. Będą one ściśle uzależnione od rodzaju skóry, do której powinno się dobierać zarówno akcesoria do czyszczenia na mokro, jak i środki do czyszczenia butów, które dadzą najlepsze efekty i nie uszkodzą powierzchni.
Użycie specjalnych preparatów do czyszczenia skóry
Skóra naturalna może przybierać wiele postaci:
- licowej,
- nubuku,
- zamszu,
- lakierka.
Każdy rodzaj będzie wymagał innego podejścia i innych preparatów. Czyszczenie butów skórzanych opiera się głównie na właściwym podejściu do posiadanego obuwia, określeniu jego potrzeb i prawidłowej technice czyszczenia. Skórę licową można przetrzeć delikatną, wilgotną gąbką lub szmatką i wypastować, z kolei zamsz koniecznie należy czyścić na sucho i zabezpieczyć sięgając po impregnaty do butów.
Jak uniknąć problemów przy czyszczeniu skórzanych butów
Aby prawidłowo czyścić skórzane buty, należy unikać intensywnego i zbyt mocnego pocierania szczotkami, czy czyścikami o powierzchnię. Czyszczenie butów ze skóry powinno odbyć się zaraz po zauważeniu zabrudzenia, czy plamy. Zmniejszy to ryzyko ich trwałego odbarwienia. Konieczne jest również stosowanie łagodnych środków czyszczących, dostosowanych do rodzaju skóry.
Jak dbać o skórzane buty po ich czyszczeniu
Aby czyszczenie butów skórzanych było efektywne warto wprowadzić je w formie regularnej rutyny. Konieczne będzie także pastowanie i impregnacja, które zabezpieczą obuwie przed zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi.
Od czasu do czasu warto też sięgnąć po renowatory do butów, które pomogą im odzyskać utracony blask i kolor. Czyszczenie butów skórzanych będzie mieć sens oczywiście tylko wtedy, gdy będą one właściwie eksploatowane i przechowywane. Poza sezonem, skóry nie można trzymać w zimnym i wilgotnym miejscu, gdyż może to wpłynąć negatywnie na jej kondycję. Najlepiej zatem schować buty w garderobie lub z tyłu szafy.
Chcesz cieszyć się swoimi ulubionymi butami o wiele dłużej? Pamiętaj o regularnej weryfikacji ich stanu technicznego! Nie tylko czyszczenie butów ze skóry, ale i systematyczne naprawy wpłyną na ich doskonały stan.