Jak dobrać buty na szeroką stopę?

2022-08-31
Jak dobrać buty na szeroką stopę?

Masz szeroką stopę i w wielu modelach obuwia nie czujesz się komfortowo? Dowiedz się, jaki typ butów wybierać i jak prawidłowo dopasowywać jego rozmiar. Wszystkie najważniejsze wskazówki znajdziesz w tym wpisie.

Buty na szeroką stopę i wysokie podbicie – jakie są potrzebne? Sprawdź, czy ten problem dotyczy również Ciebie!

Jak sprawdzić, czy masz szeroką stopę? Jeśli większość butów, zwłaszcza czółenek czy eleganckich półbutów, Cię obciera, a Ty już po godzinie masz ochotę zmienić je na wygodne kapcie czy stare tenisówki, prawdopodobne jest, że Twoje stopy są szerokie. Podobnie z podbiciem – zauważysz, że jest wysokie, jeśli np. wykrój szpilek wpija się w stopę i powoduje puchnięcie. Jeśli chcesz zapewnić sobie komfort, musisz nauczyć się prawidłowo dobierać nie tylko rozmiar buta, ale też jego typ.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów na szeroką stopę?

Jeśli szukasz butów na szeroką stopę i wysokie podbicie, zwracaj uwagę nie tylko na rozmiar buta (np. 36, 38 czy 42), ale też na oznaczenie tęgości, czyli ilości miejsca przeznaczonego na stopę wewnątrz obuwia. Literką H oznacza się modele przeznaczone dla szerokich stóp, na przykład buty Brinkmann o podwyższonej tęgości. Niekiedy oznaczenie może też uwzględniać “połówki”, czyli posiadać zapis “H ½”. Litera G oznacza standardową, regularną tęgość, z kolei F – tęgość obniżoną, odpowiednią dla posiadaczek wąskich stóp.

Jakie buty damskie na szeroką stopę będą odpowiednie?

Buty na szeroką stopę powinny być wykonane z materiałów stosunkowo elastycznych, dopasowujących się do kształtu stopy. Idealne będą zwłaszcza te ze skóry licowej lub zamszowej. Staraj się sięgać po modele otwarte lub z wygodnym zapięciem, na przykład sznurowaniem, które można w razie potrzeby poluzować. Polecamy sięganie po buty damskie na szeroką stopę marek specjalizujących się w projektowaniu obuwia profilaktycznego, na przykład Comfortabel czy buty Artiker.

Nasza wskazówka? Stawiaj na buty o wygodnym, szerokim wykroju. Unikaj na przykład wąskich szpiców w czółenkach czy sandałków, które zanadto ściskają stopy, powodując dyskomfort.

Wygodne, właściwie dopasowane do Twoich potrzeb buty na szeroką stopę i wysokie podbicie zapewnią Ci absolutny komfort przez 365 dni w roku. Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, na co zwracać uwagę przy wyborze tego typu obuwia.

Polecane

pixel